Nowe obowiązki sprzedawców aut związane z dokumentowaniem daty sprowadzenia pojazdu

26 lutego 2020

Uwaga!!! Zgodnie z nowym rozporządzeniem przypadku sprzedaży auta w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia z terenu UE (a konkretniej – przed pierwszą rejestracją), sprzedawca zobowiązany jest umieścić na dowodzie sprzedaży adnotację o dacie sprowadzenia auta. Dopuszczalne jest także przekazanie nabywcy oddzielnego oświadczenia (w oddzielnym dokumencie) w tym zakresie. Tym samym brak w/w oświadczenia uniemożliwi zarejestrowanie pojazdu. Dlatego ważna informacja dla kupujących pojazd niebędący pojazdem nowym, sprowadzonym z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej – właściciel pojazdu, który sprowadził pojazd z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i dokonuje jego zbycia po sprowadzeniu przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Polski musi:
1) w dowodzie własności wystawionym dla nabywcy dokonać adnotacji potwierdzającej datę sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo
2) dołączyć do dowodu własności wystawionego dla nabywcy oświadczenie o dacie sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, gdy przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce było dokonane przeniesienie własności pojazdu na terytorium Polski po jego sprowadzeniu z zagranicy, dowodem własności do pierwszej rejestracji pojazdu wymagane są wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia własności pojazdu na terytorium Polski po jego sprowadzeniu z zagranicy.

Bat-Pol Rejestracja Pojazdów to specjaliści, którzy nie boją się takich wyzwań jak nowe przepisy związane z rejestracją pojazdów. Wieloletnie doświadczenie i wiedza pozwoli nam na zaoferowanie usługi pośrednictwa w rejestracji aut nie tylko na terenie Poznania, ale również powiatu poznańskiego. Pomożemy zarejestrować samochód nowy i używany, krajowy oraz sprowadzony z zagranicy. Odbierzemy także zamówiony stały dowód rejestracyjny. Z przyjemnością doradzimy każdej zainteresowanej osobie w kwestiach związanych z rejestracją i sprowadzaniem samochodów. Zapraszamy do kontaktu.