Rejestracja samochodu z zagranicy

16 kwietnia 2020

Importowany samochód powinien zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni, licząc od dnia sprowadzenia do kraju, w odpowiednim dla miejsca zamieszkania nabywcy starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim. W celu dokonania tej czynności należy osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika złożyć w wydziale komunikacji wniosek wraz z załącznikami oraz uiścić stosowne opłaty. Podanie można również przekazać, korzystając z dedykowanych kanałów internetowych. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby zarejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy oraz ile to wszystko kosztuje. Przeczytaj uważnie!

Wymagane dokumenty

W celu zarejestrowania samochodu zakupionego poza granicami Polski należy złożyć w wydziale komunikacji określone dokumenty. Sprawa jest prostsza w przypadku nowych aut, ponieważ do urzędu trzeba dostarczyć tylko:

  • dowód własności pojazdu,
  • certyfikat zgodności WE wraz z pismem zawierającym podstawowe informacje na temat auta,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy w Polsce lub zaświadczenie o zwolnieniu z tego podatku,
  • dowód odprawy celnej, jeśli pojazd pochodzi z kraju znajdującego poza strukturami UE.

Z reguły czynność ta przebiega sprawnie i bez większych kłopotów. Sytuacja jednak komplikuje się w przypadku rejestracji używanego auta z zagranicy. W tym wariancie trzeba dopilnować znacznie więcej spraw i załatwić szereg formalności. Przede wszystkim zaleca się, aby używając numeru VIN, sprawdzić w dedykowanej bazie, czy samochód nie pochodzi z kradzieży.

Kolejną ważną kwestią jest akcyza, a właściwie dokument potwierdzający jej uregulowanie. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy auto nabywane jest od firmy trudniącej się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy. Jeśli tego podatku nie zapłaci pośrednik, to wówczas ten obowiązek, w określonych sytuacjach, może ciążyć na kupującym.

Chcąc zarejestrować używane auto, do urzędu należy dostarczyć:

  • dowód własności pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
  • zaświadczenie, że samochód przeszedł badanie techniczne,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy w Polsce lub zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy,
  • dowód odprawy celnej, jeśli pojazd został przywieziony z kraju spoza UE,
  • tablice rejestracyjne,
  • tłumaczenia na język polski wymaganych przez prawo dokumentów.

Należy jednak mieć na uwadze, że urzędnicy dosyć sceptycznie podchodzą do badań technicznych przeprowadzanych w innych krajach. Dlatego musisz się liczyć z tym, że będziesz zobowiązany do zrobienia dodatkowego przeglądu samochodu.

Koszty rejestracji auta z zagranicy

Niezależnie od tego, czy rejestrujesz nowy, czy używany pojazd opłaty pobierane przez państwo wynoszę tyle samo. Podstawowe koszty związane z ewidencją auta to 256zł.

Rejestracja auta z zagranicy bez zbędnych formalności

Zarejestrowanie używanego auta z zagranicy oraz przebrnięcie przez wszystkie przepisy prawne może sprawić Ci wiele trudności. Jeśli nie masz dużej wiedzy na temat motoryzacji i nie śledzisz na bieżąco zmian w kodeksie drogowym, warto skorzystać z usług pośrednika, który bez zbędnych formalności zajmie się wszystkim od początku do końca. W ten sposób możesz uniknąć wielu kosztownych pomyłek i niepotrzebnego stresu związanego z ewidencją samochodu w urzędzie.