Zmiana limitu czasowego rejestracji pojazdów od 1 stycznia 2021

12 lutego 2021

Na początku tego roku wrócił wcześniejszy limit czasowy dotyczący rejestracji pojazdów. Poprzedni – 180-dniowy termin, obowiązywał tylko przez pewien okres, co było związane z nasileniem się pandemii COVID-19. Jeśli kupiłeś samochód, musisz przestrzegać teraźniejszych przepisów i w odpowiednim czasie zgłosić się do urzędu. W przeciwnym razie grożą Ci wysokie kary. Zapoznaj się z treścią artykuł i dowiedz się, jak wygląda przygotowanie auta do rejestracji. W jaki sposób wyrobić się we wskazanym terminie? Podpowiadamy!

Wydłużone terminy

Limit 30 dni został wprowadzony już dawno, ale na początku ubiegłego roku obwarowano go dodatkową karą. Jednak w związku z epidemią COVID-19 rząd postanowił wydłużyć termin na rejestrację auta do 180 dni. Było to głównie podyktowane chęcią odciążenia urzędów w związku z zamknięciem gospodarki i absencją urzędników. Wielu kierowców po prostu nie zdążyłoby się wyrobić w czasie i byliby narażeni na wysokie kary z nie swojej winy. Taki stan rzeczy trwał od marca do grudnia 2020 r.

Powrót do skróconego limitu

Obecnie, czyli od początku 2021 roku, kierowcy znów mają tylko 30 dni na zarejestrowanie auta. Obowiązek ten dotyczy w szczególności pojazdów zakupionych w:
• Polsce,
• innym kraju, należącym do Unii Europejskiej.
Przepisy nie dotyczą samochodów sprowadzanych spoza Wspólnoty, a więc m.in. z Norwegii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.

Kary za nieprzestrzeganie limitu

Pewnie się zastanawiasz, co może się stać, gdy nie wyrobisz się w terminie i nie zdążysz zarejestrować pojazdu? Niestety, ale z pewnością nie powinieneś liczyć na pobłażliwość aparatu państwowego. Za niedotrzymanie limitu grożą surowe kary, sięgające nawet 1000 zł. Tak wysoka grzywna jest podyktowana chęcią uporządkowania Centralnej Ewidencji Pojazdów. Nagminną bowiem praktyką było niezgłaszanie nabycia auta nawet przez kilka lat od transakcji, co spowodowało, że liczba samochodów na drogach różniła się od zapisów w bazie. Teraz nadeszły jednak zmiany i pomóc w nich mają mandaty oraz ich skuteczna egzekucja. Nie warto zatem zwlekać. Rejestracja pojazdu powinna odbyć się jak najszybciej.

Epidemiologiczna rzeczywistość

Choć obecnie znów występuje nasilenie zachorowań spowodowanych wirusem SARS, rząd nie planuje wydłużenia limitu czasowego rejestracji. Jest to dość spory problem dla kierowców, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich. Co należy zrobić, gdy przez absencję urzędników Twoja wizyta w wydziale komunikacji zostanie wyznaczona na dzień przypadający po ustawowym terminie? Z pewnością nie możesz liczyć na pobłażliwości policji. Jeśli zostaniesz zatrzymany, będziesz musiał zapłacić mandat karny. Na szczęście są sposoby, aby pomimo kolejek w urzędach odpowiednio wcześnie złożyć dokumenty o przerejestrowanie pojazdu. Możesz w tym celu:

• internetowo zgłosić nabycie pojazdu poprzez wypełnienie formularza na stronie gov.pl, który następnie wraz z kopią umowy kupna-sprzedaży auta należy wysyłać do właściwego urzędu,
• wypełnić wniosek, dołączyć załączniki, a następnie wrzucić wszystko w zaklejonej kopercie do skrzynki podawczej znajdującej się w urzędzie. Gdy pracownik wydziału komunikacji wprowadzi dane do systemu, skontaktuje się z Tobą i poprosi o wstawienie się na miejscu w celu uiszczenia opłaty.

Druga z wymienionych opcji stwarza pewną niedogodność. Na czas złożenia wszystkich wymaganych dokumentów nie możesz np. poruszać się autem sprowadzonym z zagranicy. Warto zatem dobrze się zastanowić i wybrać rozwiązanie, które będzie dla Ciebie optymalne.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jak widzisz, rejestracja samochodu w ustawowym terminie nie jest łatwą sprawą. W szczególności dotyczy to pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną przeprowadzone szybko i zgodnie z prawem, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Jesteśmy firmą specjalizującą się w przerejestrowywaniu aut, dlatego wiemy, jakie trudności można napotkać podczas załatwiania spraw w urzędzie. Nasi pracownicy doskonale znają obowiązujące przepisy, więc bez problemu pomogą wykonać zadania związane z rejestracją nowych oraz używanych pojazdów.